Department Heads

ALL INFORMATION FOR EACH DEPARTMENT IS LISTED UNDER PREMIUM BOOK.

Department I – Draft Horse Show

Tom Hojnowski – thojnowski@canton.K12.pa.us. – (570) 673-4627

Co Chair: Tricia Jackson – (570) 673-4627

Department 2 – Dairy Cattle

Kristy Morse (570) 404-0054 Kristy.lizzylane@gmail.com

Brooke Ostrander (570) 764-2231 bno1915@gmail.com

Matt Watson  (570) 529-0108

Department 4 – Sheep

Matt Fritsch (570) 596-7942/ cell (570) 512-6512 mfritsch0357@gmail.com

George Demas – (570) 297-2797 gdemas@frontiernet.net

Department 6-Goats

Sally Umstadter (570) 673-3925, travsal@frontiernet.net

Department 10- 4-H and Vocational

Bradford County Cooperative Extension – (570) 265-2896 701 Fourth Street, Towanda, PA 18848

Amanda Lavendar, 4-H Representative (50)250-0403 azl87@psu.edu

Sarabeth Alderfer, FFA Representative (717) 330-6332 salderfer@athensasd.org

Dale Boor, Swine Superintendent (570) 529-3742 

Fran Johnson, Poultry Superintendent (570) 250-8601 farmerfran@frontier.com

Linda Elsbree, Rabbit Superintendent (570) 905-0923 redbone500@verizon.net

Department 11 – Bradford County Youth Show Committee –  Youth under 19: Other than 4-H and FFA

Erin Cole, President  (570) 637-0065 emcole@yfccb.com

Dave Steinfelt, Vice President (607) 426-0986  steinfelt04@gmail.com

Amanda Lavender, Secretary (570) 250-0403 azl587@psu.edu

Department 12- Hay and Grains

 Jeff Morse- 717-836-4467

Department 13 – Vegetables

Tricia Jackson – (570) 673-4627 thoj015@gmail.com

Department 15 – Home Produced Goods: PA Preferred Baking Contests

Maureen Martz – 570-529-4596- momartz88@gmail.com

Department 17- Floral Exhibits

Barb Andrus (570) 297-3043 bajandrus@gmail.com

Laura Steele (570) 297-4547 ljs447@hotmail.com

Department 18- Home Arts-needlecraft

Penny Streeter 5705292543 pennyspatches@gmail.com

Section 3 – Quilts
Department 19 – Arts, Photography & Crafts-
Section I – Fine Arts

Theresa McKerrow – Co-Chairperson – (570) 297-2493 PO Box 175, Columbia Cross Roads, PA 16914

Lyn Ryan – Co-Chairperson – (570) 297-3413 214 Elmira Street, Troy, PA 16947

Section II – Photography-

Carrie Geer- (570) 870-2001 44 King Street Troy, PA 16947clgdigitalimages@gmail.com

Department 20 – Group exhibits-Grange Exhibits

Owen Brackman 8071 Rte 414 Canton PA 17724 (570) 364-5620

Department 21- Wine and Beer
Bob and Terrie O’Krogly (717)-389-6770
 
Department 22 – Special Events
Section I -Tractor Pulls

Billy Davis – (570) 447-1655

Rodney VanNoy – Chairperson – (570) 297-1074/ (570) 721-1037

Marshall Watkins – (570) 297-2592

Section 2-Trucks

Brenan Roy – Diesel Trucks – (570) 537-2955

Section 4 – Fair Queen Contest

Dawcin Jones at (570) 250-6324

Department 23- Apiary and Maple Products

Garrett Inman- (570)-426-8867

Department 24- Antique Tractor/Farm Equipment

Chuck & Barb Perry, Chairperson – (570) 529-6827, Chuck’s Cell: 570-529-7544 155 Town and Country Lane, Lot 54, Troy PA 16947 Bperry0418@gmail.com

Other Departments:

Farmers Market and Crafts by the Creek -Fair Office 570-297-3648 info@troyfair.com

Dairy Day – Luanne Anteisdel 570-637-5084 bradfordcountydairyprincess@gmail.com 

Fair Merchandise – Fair Office (570) 297-3648 – Cathy

Junior Fair Board – Maureen Martz – 570-529-4596 – momartz@gmail.com

Demolition Derby – George Page, Chairperson (570) 297-4181 or 297-3674 troytire@frontiernet.net 414 Elmira Street, Troy, PA 16947

Kid’s Day – Junior Fair Board – Maureen Martz 570-529-4596 

Sportsmans Show-Rick Gilliand 570-297-4627 or 570-529-441457